Prijavite se na naše e-novice in prejmite popust 4 € pri prvem nakupu
Domov Blog Nasveti in navodila Kako izbrati pravi polnilec baterij in kako polniti baterije?
Kako izbrati pravi polnilec baterij in kako polniti baterije?

Kako izbrati pravi polnilec baterij in kako polniti baterije?

Nasveti in navodila
Objavljeno 9. apr. 2025

Kot proizvajalci gospodinjskih električnih naprav in prodajalci blagovnih znamk EMOS in GP zelo dobro vemo, koliko majhnih naprav v gospodinjstvu deluje na baterije. Ne glede na to, ali gre za daljinske upravljalnike, digitalne tehtnice, vremenske postaje in budilke, nočne luči ali LED svetila, kot so kamp svetilke in naglavne svetilke ali dekorativna razsvetljava, kot so nano verige ali LED laterne in sveče. Zato mnogi kupci raje uporabljajo polnilne baterije za večkratno uporabo namesto enkratnih alkalnih baterij. Za laika pa je lahko težko znajti se v svetu polnilnih baterij — še posebej, ko gre za njihove polnilce. Na trgu se žal še vedno pojavljajo klasični polnilci ali polnilci s preprostim časovnikom, poleg njih pa predvsem inteligentni polnilci baterij. Ti danes ponujajo širok nabor naprednih funkcij, ki vam jih želimo predstaviti, da boste vedeli, kako izbrati primeren polnilec baterij. 

 

V tem članku vam bomo zato skušali razložiti osnovne pojme, funkcije in parametre pametnih polnilcev. Prav tako si bomo ogledali, katere vrste baterij in koliko jih je mogoče polniti hkrati ter za kaj so polnilne baterije primerne. Pogosto se srečujemo tudi z vprašanji strank o tem, kako dolgo polniti baterije in kako preveriti njihovo kapaciteto. Zato se bomo dotaknili tudi te tematike. In seveda se ne bomo izognili niti najpogostejšim napakam pri polnjenju baterij. Iz prakse vemo, da je priporočila za varnost in nasvete za pravilno uporabo polnilnih baterij vedno dobro ponoviti. 

Vrste polnilcev baterij in njihove funkcije 

Ko začnete raziskovati, katere vrste polnilcev obstajajo, boste precej hitro naleteli na izraz univerzalni polnilec. Proizvajalec s tem običajno misli polnilec, ki je sposoben polniti več vrst baterij. Ne glede na velikost (tip) članka, tj. ali zmore mikro AAA polnilne baterije ali AA polnilne baterije, ki so značilne za manjše gospodinjske elektronske naprave, ali tudi nekoliko manj pogoste velikosti, kot so mali mono C baterije, velike mono D polnilne baterije in 9V polnilne baterije. Lahko pa to pomeni tudi kemično sestavo baterij, tj. da tak polnilec zmore polniti NiMH baterije (nikelj-metal hidridi) in NiCd (nikelj-kadmij) baterije ali druge vrste polnilnih baterij. Priporočamo, da se na oznako univerzalnega polnilca ne zanašate preveč in vedno preverite v navodilih izdelka, s katerimi baterijami je združljiv. 

GP univerzalni polnilec baterij B631

Podoben primer so pametni polnilci. Ta izraz lahko pomeni tako naprednost zaščitnih in drugih funkcij kot tudi to, da hitro in učinkovito napolnijo različne kapacitete polnilnih baterij zahvaljujoč lastni detekciji. Ni vam torej treba posebej nastavljati dolžine polnjenja za posamezni kanal. Pametni polnilci sami prilagodijo tok potrebam posameznih baterij in po popolni napolnjenosti se polnilno mesto izklopi. Postopek polnjenja se tako samodejno zaključi s pomočjo detekcije delta V (včasih označene kot ΔV), ki temelji na rahlem padcu napetosti baterije v trenutku popolne napolnjenosti. Ko polnilec to zazna, preklopi na vzdrževalni tok z minimalno intenziteto in se izogne neželenemu prekomernemu polnjenju baterij

 

Nasprotno pa klasični polnilci nimajo nobene zaščite proti prekomernemu polnjenju. V praksi to pomeni, da morate baterije po polnjenju takoj odstraniti ali odklopiti polnilec iz električnega omrežja. Iz pogovorov s strankami pa se kaže ena njihova prednost. Če se vam baterija izprazni pod določeno vrednost, približno 0,8V, jo sodobni polnilci morda ne bodo zaznali ali pa bodo javljali napako. Čeprav imajo mnogi za take primere poseben način, kot bomo še prikazali, pa se lahko klasični polnilci, ki preprosto dovajajo tok brez naprednejšega zaznavanja, uporabijo prav za oživitev preveč izpraznjenih baterij

umirajoča baterija

Ne pustite se zavesti z videzom – čeprav na primer polnilec EMOS BCN-40 Ceneje v svojem članku »Kako izbrati polnilec« navaja kot primer klasičnega polnilca, dejansko spada med pametne. Resda ima le navadno LED indikacijo in nima zaslona, kar lahko zmede manj izkušene uporabnike. Njegovo polnjenje pa upravljajo pametne funkcije. Kot že omenjeno funkcijo dV, ki ščiti baterije pred prekomernim polnjenjem, pa tudi varnostni časovnik, nastavljen na 12 ur, po katerih se polnjenje popolnoma izklopi. Ima tudi funkcije zaščite pred kratkim stikom, napačno polariteto, prenapetostjo in podnapetostjo, ki ščitijo baterije in sam polnilec pred poškodbami. To so vsekakor primeri pametnih funkcij. Skratka, ne gre verjeti vsemu, kar preberete na internetu – pri izbiri je bolje zaupati strokovnjakom za elektroniko – nam.

 

Drug značilen element pametnih polnilcev so načini polnjenja. Polnilci jih običajno ponujajo več, zato je koristno, da jih malo pojasnimo. Natančen seznam načinov polnjenja najdete vedno v navodilih posameznega izdelka.

 

Ultra hiter način (Ultra-fast) je namenjen zelo hitremu polnjenju. V teoriji polnilec prilagodi polnilni cikel posameznim baterijam tako, da je napolnjenost čim hitrejša. Žal to pri manj kakovostnih polnilcih pogosto pomeni zgolj uporabo visokega toka, in če polnilec ni opremljen s pametno rešitvijo, lahko to vodi v poškodbo baterij, ki jih je nato treba po le nekaj polnilnih ciklih zavreči. Čeprav tak polnilec baterije res hitro napolni, pa je to pogosto na račun njihovega hitrega uničenja – čemur se pri naših polnilcih izrecno izogibamo. Ultra-hiter GP Charge 10 ima sofisticirano programsko opremo, ki natančno meri temperaturo baterije med polnjenjem in prilagaja tok ter hitrost tako, da se baterije ne poškodujejo.

 

Način eko polnjenja (Eco) podaljša čas polnjenja, vendar nudi veliko bolj nežno polnjenje za običajne vrste polnilnih baterij, kot so NiMH. To pomeni, da z nizkim tokom v daljšem časovnem obdobju polni celice tako, da čim bolj ohrani njihovo potencialno število polnilnih ciklov. Tak način polnjenja je vsekakor priporočljiv, če se vam ne mudi. Kupci, ki želijo baterije uporabljati večkrat in čim dlje, običajno uporabljajo dva kompleta baterij – enega v napravi, drugega pa v eko načinu polnjenja.

Pametni polnilci pogosto ponujajo tudi zdravstvene načine polnjenja za starejše ali preveč izpraznjene baterije. S pomočjo teh načinov lahko polnilec obnovi del kapacitete obrabljenih ali dolgo shranjenih in neuporabljenih celic. Polnilec GP Pro P461 z dockom ponuja še več zdravilnih funkcij, vključno z načinom kondicije, obnove in okrevanja.

Nabíječka baterií EMOS profi BCN-42D

Način vzdrževanja (Conditioning) se uporablja za obnovo kondicije baterije, ki je bila preveč izpraznjena ali shranjena več kot eno leto, zaradi česar se je njena napetost znižala pod varno mejo. V tem načinu polnilec baterijo previdno napolni ali pa z ikono prikaže stanje, ko polnjenje ni mogoče. Način obnove (Refresh) je namenjen popolni izpraznitvi baterije na varno raven in hkratnemu merjenju njenega stanja ob vstavitvi. Po prikazu rezultata meritve se baterija popolnoma napolni. Ta postopek lahko traja od 10 do 20 ur. Način okrevanja (Recovery) se uporablja za obnovitev kapacitete baterij, ki so že prestale veliko število polnilnih ciklov. Postopek lahko traja 3 do 4 dni (okoli 80 ur), saj vključuje več ciklov praznjenja in polnjenja, da se izboljša zmogljivost baterije.

Kakšne vrste baterij in koliko jih lahko hkrati polnite?

Proizvajalec baterij ali polnilca ni pomemben. Vsi polnilci so združljivi z vsemi blagovnimi znamkami baterij, kar pomeni, da lahko v polnilcu GP Batteries polnite baterije drugih znamk ali pa v polnilec EMOS vstavite GP polnilne baterije.

Nikoli pa ne uporabljajte baterij, ki niso namenjene polnjenju, kot so alkalne, cink-ogljikove ali litijeve baterije. Prav tako ne uporabljajte baterij (npr. LiFePO4, NiCd ali Li-ion), ki jih vaš polnilec izrecno ne podpira. Nekateri polnilci namreč ne omogočajo polnjenja npr. nikelj-kadmijevih baterij in so namenjeni izključno za nikelj-metal hidridne (NiMH). Zato so bolj uporabni tisti polnilci, ki podpirajo več vrst baterij. Polnilec BCN-42D lahko na primer polni tako NiCd kot NiMH, polnilec BCL-20D z LCD zaslonom pa poleg Ni-Cd in NiMH tudi Li-ion in Li-FePo4 baterije.

Nikoli ne poskušajte polniti baterij velikosti, za katero polnilec ni namenjen. Tudi če bi se 12V ali 9V baterija fizično prilegala, večina polnilcev omogoča le polnjenje AA baterij in AAA baterij. Informacija o tem, katere vrste celic lahko polnite, je vedno navedena v navodilih. Pri izbiri polnilca za baterije upoštevajte število in vrsto baterij, ki jih imate doma in jih pogosto uporabljate.

Nabíjecí baterie GP ReCyko 200 (9V)

Stranke nas včasih vprašajo, ali lahko polnijo samo eno baterijo. Starejši polnilci so omogočali le polnjenje v parih ali celotnih kompletih. Novejši polnilci pa so večinoma večkanalni, zato polnijo vsako baterijo posebej. Vendar je treba vedeti, da vsak polnilec tega ne omogoča, zato ponovno preverite v navodilih, ali lahko polnite tudi liho število baterij. Če izvajate hitro polnjenje 2 baterij v večkanalnem polnilcu, jih postavite na položaj 1 in 3 (ali 2 in 4), da omogočite prostor za hlajenje in preprečite pregrevanje.

Pomembno je razlikovati med številom razpoložljivih kanalov in vplivom različnih vrst baterij pri hkratnem polnjenju. Nekateri polnilci imajo sicer neodvisne kanale, a če hkrati polnite baterije različnih velikosti, npr. AA in AAA, lahko polnilec najprej napolni ene in šele nato druge, kar lahko podaljša čas polnjenja. Pri GP Pro P461 z dockom lahko zaradi štirih neodvisnih polnilnih kanalov hkrati polnite katerokoli kombinacijo AA in AAA baterij, saj vsak od štirih rež ima ločeno upravljanje.

Nabíječka baterií GP Pro P461

Kako dolgo polniti baterije in kako preveriti njihovo kapaciteto?

Kapaciteta polnilnih baterij je navedena v miliamper urah (mAh). Višja kapaciteta pomeni daljši čas delovanja baterije, a hkrati tudi, da se višjekapacitetne baterije polnijo dlje časa. V vsakem polnilcu bo doba polnjenja odvisna od konkrétního modela. Če ste baterije kupili v kompletu s polnilcem, najdete informacijo o času polnjenja v navodilih k izdelku. Pametni polnilci pa sami prepoznajo, kdaj je baterija popolnoma napolnjena (torej je dosegla svojo kapaciteto), in samodejno zaključijo proces polnjenja.

Pri polnilcih brez zaslona je običajno uporabljena LED signalizacija stanja polnjenja z barvnimi diodami. Na primer oranžna ali rumena označuje proces polnjenja, zelena pa polno napolnjenost. Pomen barv se lahko razlikuje glede na model, zato vedno preverite navodila. Včasih, kot na primer pri polnilcu GP Charge 10, barve LED signalizacije označujejo način (modra za Ultra-fast, zelena za Eco). Če ima polnilec enobarvno LED diodo, gre pogosto za t. i. "dihajočo svetlobo" – brez vstavljenih baterij LED ne sveti, med polnjenjem utripa in pri polni napolnjenosti sveti konstantno.

Polnilne AAA baterije imajo manjšo velikost, zato je njihova kapaciteta nižja (običajno 400 do 1 000 mAh). Nasprotno pa dosegajo najvišje kapacitete (do 3000 mAh) mono celice C in D. AA baterije ponujajo širok razpon kapacitet. Na primer pri GP Recyko AA polnilnih baterijah je to do 2600 mAh. Ne gre pa le za čim višjo kapaciteto – pomembno je razmerje med samopraznjenjem, številom polnilnih ciklov in kapaciteto. Zato je lahko za vaše potrebe bolj smiselno izbrati baterije z nižjo kapaciteto, a boljšimi lastnostmi v drugih pogledih.

Nabíjecí baterie GP ReCyko 2600 AA (HR6)

Samopraznjenje zaradi neprekinjene elektro-kemijske reakcije v celici je naravna lastnost vseh polnilnih baterij in razlog, zakaj med shranjevanjem izgubljajo kapaciteto. Recyko baterije znamke GP so razvite tako, da omogočajo izjemno nizko samopraznjenje. Tudi po enem letu od polnjenja ohranijo do 80 % zmogljivosti. Za merjenje kapacitete baterij lahko uporabite univerzalni tester baterij EMOS. Nekateri polnilci pa imajo funkcijo preverjanja kapacitete že vgrajeno in ne potrebujete zunanjega testerja. Pri GP polnilcu P461 pa lahko preverite kapaciteto baterije z daljšim pritiskom na okrogli gumb, LED indikatorji pa pokažejo njen status.

Na kaj biti pozoren pri polnjenju baterij

Verjetno ni treba posebej poudarjati, da je treba baterijo vstaviti pravilno, glede na označeno orientacijo v vsakem režu polnilca – najpogosteje s pozitivnim polom (označenim s +) navzgor. V preteklosti je obstajal problem prekomernega polnjenja baterij, a z razvojem sodobnih polnilcev je ta odpravljen. Z našimi polnilci se to zahvaljujoč funkciji detekcije delta V, kot smo omenili zgoraj, ne more zgoditi.

Stranke včasih zaskrbi, ko se baterije med polnjenjem segrevajo. Dvig temperature je običajen spremljevalni pojav med polnjenjem. Poleg tega se manjše baterije z nižjo kapaciteto pogosto segrevajo bolj. Polnilne baterije imajo širok temperaturni razpon delovanja (običajno od -20 °C do +50 °C), zato jim to ne škodi. Seveda pa ni priporočljivo polniti baterij na neposredni sončni svetlobi ali v bližini virov toplote. Bolje je uporabiti hladnejše okolje (do +25 °C). Pametni polnilci so opremljeni s temperaturnim nadzorom in če temperatura preseže kritično mejo, se polnjenje samodejno prekine ali vsaj opozori z vizualnim signalom. Če opozorilo na previsoko temperaturo vztraja, je priporočljivo polnilec izklopiti iz omrežja in s polnjenjem ne nadaljevati.

Če vstavite poškodovane ali enkratne potrošne baterije, vas bodo pametni polnilci na to opozorili. Najpogosteje tako, da LED diode hitro utripajo v rdeči barvi. Seveda ne uporabljajte baterij, pri katerih je prišlo do izteka elektrolita, in nikoli ne odstranjujte zunanje ovojnice z baterij.

Nefunkcionalni polnilci in izrabljene polnilne baterije sodijo v posebne zbiralnike za elektronske odpadke.

V tem članku smo podrobno predstavili različne vrste polnilcev za baterije. Verjamemo, da boste zdaj znali izbrati tistega, ki najbolje ustreza vašim potrebam. Kljub temu pa smo vam z veseljem na voljo za pomoč pri izbiri polnilnih baterij in ustreznega polnilca. Kontaktirajte našo podporo za stranke in z veseljem vam bomo svetovali.

O avtorju: Petr Brůžek – »Sem navdušenec nad tehnologijo, znanostjo, tehniko, okoljem in mehaniko. V podjetju Emos skrbim za marketing, v prostem času pa sem najraje v delavnici.«

GP polnilec baterij B441 + Speed Dock + 4 x AA 2100 mAh
33,91 € s kodo: AKU15
39,90
Na zalogi
Številka za naročilo: B50444D
6x
GP polnilec baterij Charge 10 S491 + 4× AA
78,96 € s kodo: AKU15
92,90
Na zalogi
Številka za naročilo: B56499
polnilec baterij GP B631 univerzalni
25,41 € s kodo: AKU15
29,90
Na zalogi
Številka za naročilo: B50630
12x
EMOS polnilec li-ion baterijskih vložkov BCL-20D
19,46 € s kodo: AKU15
22,90
Na zalogi
Številka za naročilo: N9221

Pišemo, svetujemo, navdihujemo in testiramo