Vsak, ki je v temi iskal ključe pred vhodnimi vrati ali zaman otipaval stikalo v garaži, si je zagotovo želel imeti doma svetlobo, ki se prižge s senzorjem gibanja. Nenazadnje je lahko problem tudi višina klasičnega stikala, ki ga majhni otroci ne dosežejo, medtem ko se jim ta luč prižge samodejno. Podobnih uporabnih načinov uporabe svetil s senzorji gibanja bi lahko našteli na desetine. Ampak kako dejansko delujejo, katere izbrati in na kaj paziti pri njihovi namestitvi? Pripravili smo praktičen članek, ki razlaga osnovne pojme in parametre svetil z zaznavanjem gibanja.

Katero luč s senzorjem gibanja izbrati in kako delujejo senzorji gibanja?
NavdihiKako delujejo senzorji gibanja
Svetila, kot so stropne luči, reflektorji ali nočne luči za vtičnice vsebujejo občutljiv senzor gibanja, ki zazna gibanje na razdalji običajno 5 do 10 metrov in preprosto vklopi svetlobo. Senzor je pri stenskih in stropnih svetilih običajno skrit pod večjim difuzorjem in ni viden, pri reflektorjih ali nočnih svetilih pa je pogosto viden izven difuzorja ali celo glavnega telesa svetila. Senzor preprosto vklopi svetilo ob zaznavi gibanja v njegovem dosegu. Sami senzorji so različnih vrst, najpogosteje se srečamo s t.i. PIR senzorjem in MW senzorjem.
Infrardeči senzor gibanja
PIR je kratica za passive infrared, kar pomeni pasivni infrardeči senzor, ki za zaznavanje uporablja infrardeče sevanje. Ti senzorji analizirajo spremembe toplotnega sevanja v opazovanem območju, ki ga oddajajo ljudje in živali. Svetila s PIR senzorjem gibanja so najpogostejši način zaznavanja gibanja.
Mikrovalovni senzor gibanja
MW pri senzorju označuje mikrovalove. Tak senzor gibanja deluje na drugačnem principu kot PIR senzorji. Senzor oddaja visokofrekvenčne radijske elektromagnetne valove. Če je polje svetila z mikrovalovnim senzorjem gibanja prekinjeno zaradi gibanja, senzor vklopi svetlobo. Ni pomembno, ali zazna toplotno sevanje, zato zanesljivo deluje tudi skozi vrata, okna ali tanke stene.
Katero svetilo izbrati za senzor gibanja
Svetila z vgrajenimi senzorji so prva in najlažja možnost, kako imeti svetlobo, ki se vklopi ob gibanju. Svetila s senzorjem gibanja EMOS izdelujemo tako za notranjo uporabo kot za zunanje namene. Zunanja svetila in reflektorji morajo imeti višjo zaščito, kar pomeni, da so bolj odporni na vodo in prah. Pri takih svetilih iščite parameter IP z vrednostjo najmanj 44, še bolje 54 ali več. Notranja svetila imajo lahko IP20.
Priljubljeni stropni ali stenski modeli s telesom iz jeklene pločevine so svetila Cori z MW senzorjem, ki imajo doseg 6 metrov. Prepoznali jih boste po izbočeni obliki difuzorja. Izbrani modeli EMOS svetil Tori z mikrovalovnim senzorjem gibanja omogočajo tudi nastavitev mraka, časa delovanja po vklopu in imajo funkcijo podaljšanega osvetljevanja. To pomeni, da se po preteku nastavljenega časa svetilo pred popolnim izklopom zatemni na četrtino moči. Od modela Cori se razlikujejo predvsem po plastičnem ohišju in elegantnem, ploskem dizajnu ter dosegu 10 metrov.

V naši ponudbi najdete tudi več modelov svetil Zuri s PIR senzorjem z možnostjo nastavitve intenzitete okoliške svetlobe po njihovem vklopu. Odlikuje jih povečan doseg 10 metrov, in zaradi visoke zaščite jih je mogoče namestiti tudi na teraso ali preprosto na mesta z večjo vlago. Ta pritrjena svetila imajo v pakiranju zamenljiv pokrov v črni in beli barvi, da se prilegajo vsakemu interierju.
Nočne luči s senzorjem gibanja so običajno majhna svetila s širokim zaznavnim kotom in krajšim dosegom, priključena neposredno v vtičnico. Njihov namen je zagotoviti zatemnjeno orientacijsko svetlobo, zato imajo nizek svetlobni tok 15–90 lm. Daljši doseg in zanimive funkcije, kot so izbira barve ali trajanje osvetlitve, pa ima naš GoSmart nočna luč s PIR senzorjem. Kot ste pri seriji GoSmart že vajeni, se upravlja prek naše mobilne aplikacije.
Po drugi strani pa imajo reflektorji s PIR senzorji običajno zelo visok svetlobni tok (do 5 500 lm), vendar ker osvetljujejo le, ko je to potrebno, znatno varčujejo z energijo. Na voljo imamo celo reflektorje s PIR senzorjem, ki se polnijo s sončnimi celicami. Pri reflektorjih se predvideva uporaba na prostem, na primer na dvoriščih, dovozih, parkiriščih ali vrtovih. Izstopajo zaradi odpornost na dež in taljenje snega. V tem pogledu velja posebej izpostaviti serijo PROFI, v kateri so reflektorji INOVO s senzorjem gibanja s stopnjo zaščite IP65.
GoSmart in druga zunanja tipala gibanja
Za vaša svetila in druge naprave lahko ločeno kupite senzorje gibanja. Takšne je nato treba povezati s svetilom, kar bi morala opraviti oseba s potrebno kvalifikacijo. Ponujamo tako samostojne PIR senzorje kot zunanje mikrovalovne senzorje.
Poleg klasičnih samostojnih senzorjev imamo v ponudbi tudi en pametni senzor iz serije GoSmart. Naš GoSmart PIR detektor gibanja Zigbee ob zaznavi gibanja pošlje obvestilo na mobilno napravo prek aplikacije, ki je na voljo za Android in iOS. Ta senzor lahko beleži tudi trajanje zaznanega gibanja, tj. koliko časa je nekdo prisoten na določenem območju. Preprosto ga povežete z ZigBee prehodom in ga povežete z mobilno aplikacijo EMOS GoSmart.
To napravo lahko uporabite ne samo za obveščanje o gibanju, ampak tudi za sprožitev številnih drugih procesov v napravah, povezanih s prehodom Zigbee. Tako lahko na primer s pametno vtičnico Zigbee samodejno vklopite ali izklopite katerokoli napravo. Če je gibanje zaznano dlje, kot ste nastavili, se lahko samodejno prižgejo Zigbee žarnice ali aktivira alarm, priključen na pametno vtičnico. Avtomatizacije so glavna prednost tega pametnega senzorja v primerjavi s klasičnimi PIR senzorji. V aplikaciji EMOS GoSmart lahko nastavite pogoje, kot so: Gibanje zaznano, Gibanje trenutno ni zaznano, Gibanje zaznano določen čas in Gibanje ni zaznano določen čas.
Kje namestiti in kako nastaviti svetlobo s senzorjem gibanja
Za namestitev in nastavitev senzorja gibanja so pomembni parametri, kot sta doseg, torej največja detekcijska razdalja, in detekcijski kot. Naše svetilke Cori, Tori in Zuri, omenjene zgoraj, zaznajo gibanje v širokem kotu 120°. Na primer, senzor GoSmart zazna gibanje v kotu 90°. Kot pokritosti je treba upoštevati pri montaži, enako kot razdaljo, na kateri senzor zanesljivo zazna gibanje. Dosah je običajno med 5 in 10 metri. Izraz detekcijsko območje se uporablja za opis dosega virtualne krožne detekcijske cone na tleh, ko je svetilo nameščeno. Dobro je upoštevati, da senzorji običajno zaznavajo prostor od mesta namestitve v obliki stožca. Bližje senzorju je zajeti segment manjši.
Pri montaži na steno je priporočena višina montaže 1–1,8 metra. Pri montaži na strop je mogoča višina od 2,2 metra do največjega dosega določenega svetila s senzorjem, npr. 6 metrov. V stanovanjskih prostorih je strop običajno na višini 2,5 metra. Če ne želite ali ne morete pritrditi svetila s pomočjo vijakov, priporočamo naš akrilni lepilni trak. Ta izjemno močan lepilni trak z visoko oprijemljivostjo zahvaljujoč akrilnemu lepilu lahko drži predmete na steni brez nepotrebnega vrtanja, kot smo že pisali v članku Nikoli več ne vrtajte v kopalnici!
Čas vklopa je interval, v katerem ostane svetloba vklopljena po zaznanem zadnjem gibanju. Običajno ga je mogoče nastaviti v razponu od 10 sekund do 5 minut, vendar ima lahko vsako svetilo drugačen časovni obseg. Vsako zaznano gibanje pred iztekom nastavljenega časa ponovno zažene časovnik in čas se začne šteti znova. Po preteku časa se svetloba samodejno izklopi, kar preprečuje, da bi v kleti pozabili ugasniti luč in bi gorela po nepotrebnem. Ko se svetloba ugasne, traja približno eno sekundo, preden je senzor ponovno sposoben zaznati gibanje. Svetloba se ne vklopi prej kot po preteku te zakasnitve. V priročniku vsakega svetila je navedeno, kako se interval prilagaja.
Motenje senzorjev bi lahko povzročilo nezaželene alarme ali nezaznavanje dejanskega gibanja v prostoru. Z vidika delovanja infrardeče in mikrovalovne zaznave ne uide ničesar niti v slabših svetlobnih pogojih. Vendar za optimalno delovanje PIR senzorja priporočamo, da ga namestite v prostor brez neposrednega vpliva toplote (npr. radiatorjev, kaminov, štedilnikov), hlajenja (npr. hladilnikov, klimatskih naprav) ali sončne svetlobe. Ti viri toplote, hladu in sončne svetlobe lahko vplivajo na občutljivost senzorja in vodijo do nepravilnega zaznavanja gibanja. PIR senzor deluje z zaznavanjem infrardečega sevanja, ki ga oddajajo telesa v njegovi bližini, in motnje v tem infrardečem območju lahko vplivajo na njegovo pravilno delovanje. Nasprotno pa lahko vplivate na obseg območja, ki ga zazna PIR senzor, s plastičnimi zaslonkami. To je uporabno predvsem, če ne želite, da senzor sprožijo sosedje, ko se gibajo po svojem zemljišču. Tudi mikrovalovni senzor ima svoje omejitve. MW signal prehaja skozi ovire do določene debeline, vendar nekateri materiali, kot je kovina, mikrovalovne signale zasenčijo.

Svetila s senzorjem gibanja imajo veliko uporab. Ko imate polne roke, boste cenili samodejni vklop svetlobe, kolikokrat pa se vam je že zgodilo, da na primer otroci na hodniku niso ugasnili luči? Da ne omenimo odvračalnega učinka za nepovabljene nočne obiskovalce, ko se približajo terasi in se ta v celoti osvetli. V tem članku smo vam predstavili svetila EMOS s PIR in mikrovalovnimi senzorji. Pred kratkim smo za vas pripravili tudi članek “Kako izbrati pravo osvetlitev za vsak prostor”. Če še vedno niste prepričani glede izbire ali pravilne montaže, nas kontaktirajte, z veseljem vam bomo pomagali.
O avtorju: Petr Brůžek - "Sem navdušenec nad tehnologijo, znanostjo, tehničnimi rešitvami, okoljevarstvom in mehaniko. V podjetju EMOS sem odgovoren za marketing, v prostem času pa najraje preživljam čas v delavnici."
Pišemo, svetujemo, navdihujemo in testiramo
-
Nikoli več ne vrtajte v kopalnici! - obojestranski akrilni trak, ki se sam utrjuje
Razmišljate, kako pripeti ogledalo, venec na vrata ali kako namestiti polico brez vrtanja? To je možno! Za vas smo preizkusili trak, ki to omogoča, ne da bi pomislili na vrtalnik.
-
Kaj znajo pametne žarnice in kako deluje pametna domača razsvetljava?
Vas mika zamisel, da bi se doma igrali z barvami osvetlitve in jih prilagajali trenutnemu razpoloženju ali da bi iz udobja kavča prek telefona ugasnili luči in si ogledali bolj atmosferičen film? Potem ste prišli na pravo mesto! Ugotovite, kaj znajo pametne žarnice Wifi EMOS ali kako deluje pametna domača razsvetljava s pametnimi žarnicami, prehodom Zigbee in krmilnikom scen. Svetovali vam bomo tudi, kako izbrati pametno žarnico, in pojasnili nekatere izraze, ki jih stranke pogosto zamenjujejo. Berite dalje in v hipu boste na tekočem!
-
Kako izbrati pravo osvetlitev za vsako sobo - kalkulator
Barva svetlobe ali tudi temperatura kromatičnosti, temperatura svetlobe ali odtenek svetlobe je navsezadnje ena sama stvar. Gre za način, kako zaznavamo svetlobo. Ne glede na to, ali je videti kot svetloba iz kamina ali sončna svetloba. To ima velik vpliv na naše razpoloženje in vedenje. Naša notranja ura, ki se strokovno imenuje cirkadiani ritem, je od narave nastavljena tako, da si ponoči želimo spati in se zjutraj spet zbuditi z veliko energije.