Prijavite se na naše e-novice in prejmite popust 4 € pri prvem nakupu
Domov Blog Nasveti in navodila Praktični nasveti za izboljšanje televizijskega signala iz antene
Praktični nasveti za izboljšanje televizijskega signala iz antene

Praktični nasveti za izboljšanje televizijskega signala iz antene

Nasveti in navodila

Imate težave z “kockanjem” televizijske slike ali njenim občasnim zamrzovanjem, ali pa se srečujete s kratkotrajnimi motnjami ali popačenjem zvoka? Za vas imamo nekaj nasvetov, kako odpraviti težave.

Pogosto se pri strankah srečujemo z vprašanji, kaj storiti, ko pride do neskladja slike in zvoka, kako rešiti šibek signal in njegove motnje in kaj storiti, ko nekateri programi ne delujejo. Zato smo pripravili praktičen vodnik za te primere, s katerim boste preprosto izključili najpogostejše vzroke za slab televizijski signal.

Kako pravilno namestiti anteno

Prva stvar, ki jo je treba poskusiti, je premakniti anteno, spremeniti njeno smer ali kot. Priporočljivo je upoštevati nekaj načel. Če je okoli vas gosto poseljeno ali so v bližini velike terenske nepravilnosti, namestite nosilec za anteno na najvišjo točko stavbe. Na splošno naj bo zunanja ali univerzalna antena zunaj hiše, na primer na okenski polici, če ni možno na strehi. Iz izkušenj vemo, da lahko tudi na podstrešju pod streho pride do težav, saj na primer asfaltna strešna kritina povzroča zmanjšanje signala. Za notranje antene je priporočljivo namestiti bližje oknu, usmerjenemu proti oddajniku. Dokaj velik izpad signala pri notranji anteni povzročajo kovinska okna sodobnih oken (npr. z nekaterimi posebnimi toplotno izolacijskimi folijami).

Druga možna zapletenost se pojavi pri usmerjeni anteni. Ta ima običajno ozek sprejemni kot in če ni pravilno usmerjena na najbližji oddajnik, bo verjetno moč signala nezadostna. Iz zemljevida oddajnikov lahko glede na vašo lokacijo približno določite smer, lahko pa tudi preverite, kam antene usmerjajo sosednje hiše. Če ne želite klicati specializiranega podjetja, ki bo določilo najprimernejšo smer antene glede na vhodni signal, lahko poskusite uporabiti vsesmerno anteno ali anteno s širšim kotom.

Kako pravilno namestiti anteno

Kako izboljšati signal antene

Če sumite na šibek signal, pogosto preberete, da morate k anteni dodati zunanji ojačevalec. Vendar pa je treba omeniti, da ga lahko dodate le k pasivni anteni (npr. širokopasovni ojačevalec J0400). Nikoli ne smete dodajati dodatnega ojačevalca k aktivni anteni, to pomeni anteni, ki že ima vgrajen ojačevalec. Verjemite, da s tem ne boste izboljšali signala, nasprotno, če ojačate signal, ki ga ni treba ojačati, ga boste verjetno poslabšali. Aktivne antene so predvsem notranje antene, pa tudi nekatere zunanje in univerzalne antene. Podatke o anteni lahko najdete v navodilih ali na spletni strani proizvajalca.

Če imate pri anteni že ojačevalec, ga morate preveriti, ali je funkcionalen. Ojačevalci imajo včasih diode, ki signalizirajo njegovo aktivnost, kar je dober pokazatelj delovanja. Preverite tudi, ali je napajanje ojačevalca v redu. Kar se nam je izkazalo v praksi, je preverjanje, ali ojačevalec ni premočan (30 dB in več), torej ali ne prihaja do prenasičenja signala. Nekateri ljudje si v dobri veri omislijo čim močnejši zunanji ojačevalec, vendar ima to nasproten učinek. Če ima ojačevalec možnost regulacije ojačenja, poskusite v primeru težav s prihajajočim televizijskim signalom zmanjšati njegov dobiček, ravno zaradi izključitve težav s prenasičenjem signala. Nekatere antene imajo neposredno na ojačevalcu stikalo s 3 položaji: Izklopljeno, Vklopljeno, Povečanje dobička.

Kako izboljšati signal antene

Kaj lahko moti TV signal

Motenje televizijskega signala nezaželenimi pasovi mobilnega interneta je še en pogost vzrok nezadostne moči signala, bodisi gre za omrežje LTE ali 4G/5G. Če sumite na to težavo, lahko poskusite dodati zunanji filter za 4G/5G signal za katero koli pasivno anteno, in sicer glede na njen priključek bodisi filter z IEC priključkom bodisi filter z F priključkom. Namesto ločenega filtra lahko naročite tudi anteno, ki že ima vgrajen 5G filter (npr. anteno J0690). Če izberete rešitev z zunanjim filtrom, ga je treba vedno priključiti pred ojačevalec v smeri od antene in ga namestiti čim bližje anteni (lahko ga privijete neposredno na izhod antene). Podobno kot pri ojačevalcu ni mogoče dodati filtra k notranjim (oz. aktivnim) antenam, ker ga že imajo vgrajenega.

Kaj lahko moti TV signal

Katerega kabla uporabiti za anteno

Predvidevamo, da dolžina napeljave od antene do televizorja ali sprejemnika ne presega običajne dolžine družinske hiše, torej do 30 metrov. Seveda, daljša je razdalja, boljši naj bo koaksialni kabel. Na splošno lahko priporočamo kakovosten ščiten antenski koaksialni kabel, na primer S31500. Če sumite, da je za slab televizijski signal odgovoren neprimeren kabel, razmislite o zamenjavi obstoječega kabla z debelejšim, kar pomeni koaksialni kabel CB130 z večjim premerom, ki bo imel manjši signalni padec. Osnovno pa je preveriti, ali koaksialni kabel ni kje poškodovan, na primer v kraju, kjer se okno pogosto zapira ali pa zaradi dolgotrajnega upogibanja pod ostrim kotom za televizorjem.

Kako priključiti TV na anteno

Za začetek bomo omenili znano dejstvo, da mora biti antena povezana z vašim televizorjem z vgrajenim sprejemnikom s podporo za DVB-T2 + HEVC ali s sprejemnikom s to podporo. Prehod na drugi standard digitalnega prizemnega televizijskega oddajanja se je zgodil že pred nekaj leti, vendar je vredno ponoviti, da morajo vaši sprejemniki televizijskega signala delovati s tem standardom.

Vzrok za težave je lahko tudi tako majhna stvar, kot je izpadli ali poškodovan priključek. Prepričajte se, da so vsi priključki med anteno in televizorjem trdno priključeni in nepoškodovani. Za priključitev koaksialnega kabla na televizor ali sprejemnik se uporablja F priključek, za povezavo z anteno pa F ali IEC priključek, odvisno od vrste antene. V primeru težav lahko kupite nov antenski koaksialni kabel z že nameščenim ustreznim priključkom. Neprimerno priključitev in sheme več anten z mešalniki so lahko tudi razlog, da programov ne morete nastaviti. Pri strankah smo se srečali s poskusi povečanja signala z združitvijo dveh aktivnih anten. Takšna ideja ne bo delovala, pride do faznega zamika in posledično bo televizijski signal oslabljen.

Kako priključiti TV na anteno

Kako nastaviti anteno

Slaba polarizacija antene ima negativen vpliv na sprejem televizijskega signala. To pomeni, ali imate anteno navpično (vertikalna polarizacija) ali vodoravno (horizontalna polarizacija) glede na oddajani signal, ki je oddajan bodisi kot vodoravno bodisi navpično polarizirani val. Glede na oddajnik, iz katerega prejemate signal, preverite, ali multipleksi oddajajo v horizontalni ali vertikalni polarizaciji - tako kot ima polarizacijo oddajna antena, bi morala imeti tudi vaša antena. Morda jo boste morali preprosto obrniti za 90°, torej položiti jo na bok, saj bo tudi če je signal močan in ga je mogoče sprejemati z nepravilno polarizirano anteno, kakovost sprejema veliko slabša.

Zakaj je signal šibek

Kot smo že omenili, lahko na internetu najdete zemljevid oddajnikov. Tako lahko ocenite, kako močan signal imate v svoji lokaciji glede na oddaljenost od oddajnika in na podlagi tega izberete anteno. Tam, kjer je močan signal, npr. stanovanje v mestnem naselju do 25 km od oddajnika, zadostuje notranja aktivna antena. Tam, kjer je slabša pokritost s signalom, recimo pri hiši v vasi 50-80 km od oddajnika, je rešitev pasivna usmerjena antena (npr. J0680) zunaj hiše, usmerjena neposredno proti oddajniku, h kateri lahko dodate ojačevalec.

Namen članka je bil pomagati vam rešiti običajne težave z občasnim, nekvalitetnim ali popačenim televizijskim signalom, ki se kaže v kockanju ali popolnoma nefunkcionalnem sprejemu programov. Temelji na dolgoročni praksi in pomoči strankam pri izboljšanju signala. Razlogov, zakaj signal niha ali je moten, je veliko in vsega ni bilo mogoče vključiti v ta kratek vodič. Pri izbiri ustrezne antene, koaksialnega kabla in dodatne opreme za dober televizijski sprejem vam bomo z veseljem svetovali po telefonu ali e-pošti.

Zakaj je signal šibek

O avtorju: Petr Brůžek - "Sem navdušenec nad tehnologijo, znanostjo, tehniko, okoljevarstvom in mehaniko. V Emosu sem odgovoren za marketing, v prostem času pa se najraje zadržujem v delavnici."